Rezultatet e UFC 252: Stipe Miocic mposht Daniel Cormier në luftën trilogjike pas humbjes që pësoj shoku i tij Sean O’Malley

Karriera në MMA e kategorisë peshë e rëndë e veteranit të UFC Daniel Cormier përfundoi me humbje ndaj Stipe Miocic në mbrëmjen e së shtunës, e pritur me padurim.

Dyshja luftoi për herë të tretë dhe të fundit pas dyerve të mbyllura në UFC 252 në Las Vegas, pasi ndau dy takime të mëparshme të paharrueshme në UFC 241 gushtin e kaluar dhe në UFC 226 në korrik 2018, me rripin e peshës së rëndë duke ndryshuar duart në të dyja ato rastet paraprake.

Sidoqoftë, Miocic e mbajti të brezin e artë të shtunën me një vendim unanim, një fitore pas pesë raundeve rraskapitëse, me rezultatin 49-46, 49-46 dhe 48-47 në favor të kampionit.

Cormier u dërgua më vonë në spital për ekzaminim pasi mbajti një poke në syrin e majtë gjatë raundit të tretë që më pas ju enjtë, me ‘DC ’që u ankua për problemet e shikimit pas përleshjes.

Duke përsëritur vendimin e tij që tani të largohet larg nga tetëkëndëshi, 41-vjeçari – një kampion dy herë në UFC në peshë të rëndë dhe ish-kampion i peshave të lehta – tha: “Unë nuk jam i interesuar të luftoj për asgjë përveç titujve dhe nuk dua të ” imagjinoni se do të ketë një titull në të ardhmen.

Marlon Vera mahniti Sean O’Malley në periudhën e bashkë-titujve në Las Vegas (Zuffa LLC përmes Getty Images)

“Kaq ishte për mua. Unë kam pasur një ecuri të gjatë, ka qenë e shkëlqyeshme, unë thjesht luftova luftën time të fundit për kampion në peshat e rënda dhe ishte një luftë mjaft e mirë”.

UFC 252 ishte gjithashtu i dukshëm për ngjarjen bashkë-kryesore, në të cilën më parë ylli në rritje i pamposhtur Sean O’Malley pësoi humbjen e tij të parë në promovim.

Bantamweight me shumë vlera e la tetëkëndëshin në një barelë, pasi u duk se pësoi një dëmtim të hershëm të këmbës dhe në raundin e parë Marlon Vera i Ekuadorit e hodhi në tapet, me gjyqtarin duke u futur për t’i dhënë fund luftës, pas një radhësie të bërrylave të fuqishëm.

Diku tjetër në kartën kryesore, Jairzinho Rozenstruik në peshën e rëndë siguroi një fitore mahnitëse me nokaut ndaj Junior dos Santos, ndërsa Daniel Pineda ndaloi Herbert Burns në raundin e dytë të ndeshjes së tyre ne këtë peshë.

Merab Dvalishvili i Xhorxhisë mblodhi gjithashtu fitoren e tij të pestë radhazi pasi mundi John Dodson përmes një vendimi unanim në garën e tyre me tre-raunde për bantamweight.

Artikulli i mëparshëm

VIDEO/ Mesi refuzoi ta takonte pas ndeshjes, Manolas sqaron gjithçka

Artikulli tjetër

Britney Spears lufton kundër urdhrit të gjykatës

Total
1
Share