McDonald’s do të kërkojë nga të gjithë klientët që të veshin maska ​​brenda restoranteve në amerikë

McDonald do të kërkojë nga klientët brenda të gjitha restoranteve të tij të SHBA që të veshin maska ​​ose mbulojnë fytyren duke filluar nga 1 gusht.

Zinxhiri masiv i ushqimit të shpejtë njoftoi vendimin të Premten në një letër të kompanisë, duke e përshtatur atë si një hap të domosdoshëm në përpjekjen mbarëkombëtare për të kontrolluar përhapjen e COVID-19.

Kompania tha se do të instalojë panele mbrojtëse në të gjithë zonat e saj të ngrënies dhe gatimit, dhe tha se ka vonuar rihapjen e dhomave të ngrënies për një 30 ditë shtesë.

“Shkenca e fundit sugjeron që pikat kanë potencial të qëndrojnë në ajër për periudha të zgjatura kohe, duke rritur rrezikun e përhapjes së virusit, veçanërisht nga transportuesit asimptomatikë,” shkruhet në letrën, bashkëautor nga Presidenti i Sh.B.A. i McDonald, Joe Erlinger. “Si rezultat, udhëzimet më të fundit nga Qendrat për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) përsëritin mbulesat e fytyrës janë një mënyrë efektive për të parandaluar përhapjen e COVID-19.

“Për këtë qëllim, dhe për të mbrojtur sigurinë e punonjësve dhe klientëve tanë, do t’u kërkojmë të gjithë klientëve të mbajnë veshje për fytyrën kur hyjnë në restorantet tona në SHBA në fuqi në 1 gusht.”

Kompania tha që në rast se një klient vendos të mos veshë një mbulesë të fytyrës, ai do të ketë procedurat e “të kujdeset për to në një mënyrë miqësore, të përshpejtuar”, dhe se do të sigurojë burimet në dispozicion për punonjësit “që duan të rishikoni trajnimin e de-përshkallëzimit. “

Se de-përshkallëzimi mund të kërkohet nuk është një mundësi abstrakte. Në fillim të këtij muaji, Maria Resendiz, një punonjës 19-vjeçar i McDonald në Oakland, Kaliforni, u sulmua fizikisht nga një klient me makinë pasi ajo i tha atij se kërkoheshin maska ​​në atë vend.

Lëndimet e Resendizit kërkuan trajtim në një spital aty pranë. Ajo tha se sulmuesi gjithashtu synonte një varg slurash racore ndaj saj.

“Unë e kuptoj atë për situatën në të cilën po merremi me COVID dhe që njerëzit janë të stresuar, por kjo nuk është një justifikim për punëtorët në restorantet e ushqimit të shpejtë për të rrezikuar jetën e tyre,” i tha ajo San Francisco Chronicle. “Ne nuk jemi burgers dhe skuqura. Ne jemi njerëz Dy McDoubles dhe një tiganisje të vogël, nuk është diçka që ia vlen të lëndohesh. “

Artikulli i mëparshëm

Mel Gibson kaloi një javë në Spitalin e Rimëkëmbjes nga Coronavirus

Artikulli tjetër

Maska për fytyrën dhe mbulesa për fytyrën: Udhëzuesi juaj absolut

TË NGJASHME
Lexo më shumë

Shpërthimi Trondit Beirutin

Një shpërthim i madh në Beirut vret të paktën 30 njerëz në kryeqytetin e Libanit. Videot në mediat sociale tregojnë një shpërthim masiv pranë portit dhe një tym të madh tymi mbi qytet.
Lexo më shumë

Evropa përgatitet për valën e dytë

Evropa po përgatitet për një valë të dytë të koronavirusit teksa shpërthimet e vazhdueshme rrisin mundësinë e kthimit të kufizimeve, në një kohë kur miliona njerëz po udhëtojnë nëpër kontinent për pushimet verore.
Total
0
Share